آتشفشان

خیلی هم در گوشی نموند!

دیروز به یکی از شماها گفتم یک چیزی میخوام یواشکی بهت بگم اونم خوشحال شد انگار فکر کرد میتونه اخاذی کنه !!!

دیدیم هیچ جور دلم راضی نمیشه شما رو خبر نکنم .

کلاس خیلی مفید و جالبیه سه شنبه ها  عصر برقرار میشه به اسم anger management یا چطور عصبانیت خود را مدیریت کنیم.

اول از همه درباره این حرف زد که ما همه عصبانی میشویم اصلا هم هیچ آدمی وجود نداره که عصبانی نشه و اصولا عصبانیت چیز بدی نیست مثلا یکی از کارکردهای عصبانیت در مورد دفاع هستش اگه شما عصبانی نشید از خودتون دفاع نمیکنید.

بعد یک سری کاغذ مداد رنگی داد گفت: خب حالا یک آتشفشان نقاشی کنید.

بعد که همه کارشون تموم شد گفت این آتشفشان رو با توجه به خودتون و عصبانیتتون تفسیر کنید. نقاشی من جوری بود که همه گدازه ها و مواد مذاب میریخت روی خود کوه و گفتم که من خودم رو خیلی نقد میکنم و وقتی هم عصبانی میشم اولین چیزی که پیش میاد درباره خودمه و آخرینش هم باز خودم ! انگار همه ماده مذاب بر میگرده رو سر و صورت خودم قلیان کردنم فوران کردنم هم فایده نداره...چون آخرش این خودم هستم که میسوزم

یکی هم یک طرح کشیده بود که همه انرژی از کوه آزاد شده و اینجور تفسیرش کرد که عصبانیت تخلیه است انگار یک چیزی مدت ها یک جا مونده و حالا آزاد میشه.

یکی هم اینجور گفت که عصبانیت من از پایین کوه شروع میشه به قله که میرسه شدید میشه و فوران میکنه بعد به همون سرعت که بالا رفته بر میگرده پایین.

فعلا بشینین یک آتشفشان نقاشی کنین تا بعد.

وقتی عصبانی میشوید بدنتون آدرنالین ترشح میکنه این همونه که آدمو خل و چل میکنه (من به نظرات کارشناسی پزشکان محترم خواننده این وبلاگ احترام میگذارم) فکر کنم این همونیه که موقع زایمان به میزان فراوان ترشح میشه گاهی شجاعت زیادی هم مال ترشح همینه انگار... به هر حال آدرنالین نیم ساعت در بدن شما می ماند پس اصلا حتی فکرش هم از سرتون نگذره که بعد از بحران بشینید و دوباره از سر نو  خرمن کهنه ها رو باد بدین! حداقل نیم ساعت از ماجرا باید بگذره. و البته بعد از نیم ساعت یک ساعت بهترین زمان برای گفتگو است.

هوای آزاد، آب خوردن، مدیتیشن، موزیک گوش دادن، نوشتن ،کتاب خوندن، به چیزهای دیگه فکر کردن،( Q ببین همه ویرگول ها رو گذاشتم) مواردی هست که به شما کمک میکنه که ذهنتون رو از عصبانیت دور کنید.

جالب بود که من از کارهای خانه اسم بردم وقتی خونه ما به شدت برق میفته همه ظرفهای تو بوفه و دکور و کابینت ها میاد پایین شسته میشه میره سر جاش یا خونه به طرز وحشت ناکی تغییر دکوراسیون میده  یعنی یک خطر بزرگ رو رد کردم رفته!

۱-وقتی عصبانیت رخ میده که احساس شما که مدت زیادی زیر پوستی ته دلتون بوده بیان میشه و کاری رو که فکر میکنید درسته انجام نمیشه!

۲- چه کسی درست و غلط کار رو تعیین میکنه؟ همه قوانین قرار دادی هستند کاری که از نظر شما درسته ممکنه از دید طرف مقابلتون درست نباشه.

۳-مرحله بعدی شما آماده انفجار هستید

۴-اینجا مرحله ای هست که شخص ممکنه به خودش به وسایل خونه یا به دیگران آسیب برسونه (داشتم فکر میکردم این راننده تاکسی ها چه زود به این مرحله میرسن)

۵-flight or fight همون قضیه آدرنالین و باقی ماندنش در حد نیم ساعت در بدن

۶- مرحله بازگشت: بدن داره سرد میشه همه جا جو سنگینه ولی عناصر دارن به حالت عادی خودشون بر میگردند اینجا هر حرفی ممکنه ایجاد یک تنش مجدد کنه.

۷- مرحله آخر در افراد متفاوته بعضی ها نرمال میشن بعضی ها دپرس .به هر حال هر کدوم از اینا که بشن این موقع مناسبی برای حرف زدن هستش .

/ 0 نظر / 26 بازدید